Temperatura barwowa

O wrażeniu kolorystycznym oglądanego otoczenia decyduje między innymi rodzaj bieli, jaki wysyłany jest ze źródła światła. Parametr ten określany jest mianem temperatury barwowej Tb (Tc). Różne źródła światła emitują światło o różnej temperaturze barwowej. Podobnie światło naturalne, które dociera do nas, w zależności od położenia słońca na nieboskłonie i stopnia zachmurzenia posiada różną barwę. Zaczynając od niebieskawego, przy całkowitym zachmurzeniu, do pomarańczowego, przy zachodzie słońca.

Zima - wysoka temperatura barwowa

Wysoka temperatura barwowa światła dziennego przy całkowitym zachmurzeniu – około 6500K

Zachód słońca - niska temperatura barwowa

Niska temperatura barwowa światła o zachodzie słońca – około 3000K

Światło ciepłe wpływa uspokajająco i relaksująco. Przy tym właśnie świetle dobrze odpoczywamy i im cieplejsze światło, tym większe wrażenie ciepła i spokoju. Światło białe, czy też chłodno-białe jest bardziej stymulujące i daje lepsze warunki do intensywnej pracy.

Temperatura barwowa

Rys. Wrażenia wizualne, w zależności od barwy światła

Temperatura barwowa określana jest przez porównanie barwy światła wysyłanego przez dane źródło, z odpowiadającą mu barwą ciała czarnego o określonej temperaturze. Krzywa obrazująca promieniowanie ciała czarnego przedstawiona jest na wykresie chromatyczności. I tak np. lampa sodowa SON ma 2000K, żarówka 2856K, halogen 3000K, a lampa metalohalogenkowa CDM (/942) ma 4200K.

Norma PN-EN 12464-1 wprowadza następujące przedziały i sformułowania przy określaniu temperatury barwowej:

 • temperatura barwowa poniżej 3300 K – barwa ciepła,
 • temperatura barwowa 3300 K – 5300 K – barwa neutralna,
 • temperatura barwowa powyżej 5300 K – barwa chłodna.

Redakcja Autor

Komentarze

  […] barwa chłodna. Oznaczenie Tc . Używane są również symbole Tb oraz Tk (więcej w artykule Temperatura barwowa); słówko angielskie: colour […]

  […] różnica w jego świetle, a świetle od Słońca wynika tylko z mocy tego światła oraz jego temperatury barwowej. Światło pochodzące od Księżyca jest znacznie słabsze i […]

  Oświetlenie w cukierni

  (16 kwietnia 2012 - 21:03)

  […] dobieranego światła (parametry jakościowe źródeł światła takie jak: temperatura barwowa, wskaźnik oddawania […]

  […] zakończenie należy jeszcze wspomnieć o dwóch pojęciach. Mianowicie o temperaturze barwowej i współczynniku oddawania barwy. Informują one o efekcie kolorystycznym tworzonego akcentu […]

  Wskaźnik oddawania barw

  (23 maja 2014 - 15:36)

  […] Warto też dodać, że o wrażeniu kolorystycznym obserwowanego przedmiotu decyduję jeszcze jeden parametr związany ze światłe. Jest to jego temperatura barwowa. […]

  Łukasz

  (25 listopada 2017 - 02:06)

  Buduję małe studio fotograficzne i co zastanawiam się co jeśli jedna lampa ma 4000k a druga 6000 chyba trzeba będzie zamienić żarówki….

   Redakcja

   (4 grudnia 2017 - 22:20)

   Jeśli obie lamy będą oświetlały ten sam obszar, to światło się wymiesza. W zależności od proporcji światła, stopnia wymieszania w danym miejscu, będziesz miał oświetlenie o temperaturze barwowej pomiędzy 4000K a 6000K. Jeśli to nie jest zamiar celowy, to obie lampy do zdjęcia powinny mieć taką samą temperaturę barwową.

  Michał

  (17 maja 2018 - 14:10)

  Może najlepiej użyj żarówek przeznaczonych do studia? Jest teraz mnóstwo o temp. 5500 w cenie ok 40zł. Rozwiąże to problem, a nie zabije kosztowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *