O wrażeniu kolorystycznym oglądanego otoczenia decyduje między innymi rodzaj bieli, jaki wysyłany jest ze źródła światła. Parametr ten określany jest mianem temperatury barwowej Tb (Tc). Różne źródła światła emitują światło o różnej temperaturze barwowej. Podobnie światło naturalne, które dociera do nas, w zależności od położenia słońca na nieboskłonie i stopnia zachmurzenia posiada różną barwę. Zaczynając od niebieskawego, przy całkowitym zachmurzeniu, do pomarańczowego, przy zachodzie słońca.
Wysoka temperatura barwowa światła dziennego przy całkowitym zachmurzeniu – około 6500K
Niska temperatura barwowa światła o zachodzie słońca – około 3000K
Światło ciepłe wpływa uspokajająco i relaksująco. Przy tym właśnie świetle dobrze odpoczywamy i im cieplejsze światło, tym większe wrażenie ciepła i spokoju. Światło białe, czy też chłodno-białe jest bardziej stymulujące i daje lepsze warunki do intensywnej pracy.
Rys. Wrażenia wizualne, w zależności od barwy światła
Temperatura barwowa określana jest przez porównanie barwy światła wysyłanego przez dane źródło, z odpowiadającą mu barwą ciała czarnego o określonej temperaturze. Krzywa obrazująca promieniowanie ciała czarnego przedstawiona jest na wykresie chromatyczności. I tak np. lampa sodowa SON ma 2000K, żarówka 2856K, halogen 3000K, a lampa metalohalogenkowa CDM (/942) ma 4200K.
Norma PN-EN 12464-1 wprowadza następujące przedziały i sformułowania przy określaniu temperatury barwowej:
- temperatura barwowa poniżej 3300 K – barwa ciepła,
- temperatura barwowa 3300 K – 5300 K – barwa neutralna,
- temperatura barwowa powyżej 5300 K – barwa chłodna.
Komentarze
Słownik: T – temperatura barwowa, transmisja, trwałość …
[…] barwa chłodna. Oznaczenie Tc . Używane są również symbole Tb oraz Tk (więcej w artykule Temperatura barwowa); słówko angielskie: colour […]
Fotografia dla ciekawych » Blog Archive » Jak ze Słońca zrobić Księżyc?
[…] różnica w jego świetle, a świetle od Słońca wynika tylko z mocy tego światła oraz jego temperatury barwowej. Światło pochodzące od Księżyca jest znacznie słabsze i […]
Oświetlenie w cukierni
[…] dobieranego światła (parametry jakościowe źródeł światła takie jak: temperatura barwowa, wskaźnik oddawania […]
Oświetlenie dekoracyjne podkreśla wystrój wnętrz
[…] zakończenie należy jeszcze wspomnieć o dwóch pojęciach. Mianowicie o temperaturze barwowej i współczynniku oddawania barwy. Informują one o efekcie kolorystycznym tworzonego akcentu […]
Wskaźnik oddawania barw
[…] Warto też dodać, że o wrażeniu kolorystycznym obserwowanego przedmiotu decyduję jeszcze jeden parametr związany ze światłe. Jest to jego temperatura barwowa. […]
Łukasz
Buduję małe studio fotograficzne i co zastanawiam się co jeśli jedna lampa ma 4000k a druga 6000 chyba trzeba będzie zamienić żarówki….
Redakcja
Jeśli obie lamy będą oświetlały ten sam obszar, to światło się wymiesza. W zależności od proporcji światła, stopnia wymieszania w danym miejscu, będziesz miał oświetlenie o temperaturze barwowej pomiędzy 4000K a 6000K. Jeśli to nie jest zamiar celowy, to obie lampy do zdjęcia powinny mieć taką samą temperaturę barwową.
Michał
Może najlepiej użyj żarówek przeznaczonych do studia? Jest teraz mnóstwo o temp. 5500 w cenie ok 40zł. Rozwiąże to problem, a nie zabije kosztowo.