Światło i oświetlenie - logo Œwiatło i oœwietlenie www.swiatlo.tak.pl
Poleć serwis znajomym
Mapa strony
    Jak dobrze wykorzystać œwiatło
i stworzyć odpowiednie oœwietlenie wnętrza lub terenu zewnętrznego?
Skróty: oświetlenie domu, oświetlenie łazienkowe, oświetlenie LED, oświetlenie halogenowe, oświetlenie zewnętrzne, iluminacje, oświetlenie drogowe, więcej...
Ta strona korzysta z ciasteczek. Możesz to zaakceptować lub wyłączyć ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej

Start  |   Blog  |   Ebook  |   Artykuły  |   Technika Świetlna  |   Kursy  |   Słownik  |   Literatura  |   Katalog stron  |   Upominki  |   Kontakt

Bezpłatne kursy

Technika Świetlna od podstaw

Oświetlenie domu


Darmowe magazyny

Magazyn Luminous

Więcej ...


Jak dobrze oświetlić dom lub mieszkanie? - okładka ebooka

Jak dobrze oświetlić dom lub mieszkanie?

wersja 1.0 - 04.11.2008
41 stron w formacie pdf
plik zip 783kB
nakład: 10708 egzemplarzy

Zapisy

Aby otrzymać ebook kliknij w poniższy klawisz "Chcę otrzymać darmowego ebooka".


Spis treści

 • Od autora
 • Trudne terminy, które warto znać
  • Strumień świetlny i skuteczność świetlna
  • Temperatura barwowa
  • Wskaźnik oddawania barw Ra (CRI)
 • Kryteria doboru oświetlenia
 • Oświetlenie pokoju dziennego
 • Oświetlenie sypialni
 • Oświetlenie kuchni
 • Oświetlenie jadalni
 • Oświetlenie korytarza i przedpokoju
 • Oświetlenie łazienki
 • Co dalej?
 • Słowniczek podstawowych pojęć
 • Literatura
 • Ostatnia strona


Opinie czytelników

Ebook "Jak dobrze oświetlić dom lub mieszkanie?" jest opracowaniem, które można nazwać podręcznikiem oświetlenia. Nie jestem wprawdzie zawodowcem w branży elektrycznej, ale dzięki temu opracowaniu mogłem się trochę podszkolić. Mam tu na myśli wiedzę z zakresu doboru odpowiedniego oświetlenia. Opracowanie to może ułatwić rozmowę ze sprzedawcą oferującym konkretne oświetlenie dla naszych wymagań. Dzięki zawartym w opracowaniu informacjom można uniknąć zakupu sprzętu, który nie będzie nam odpowiadał. Ja najwięcej skorzystałem na doborze oświetlenia LED. Miałem podziękować Panu wcześniej, ale czas tak szybko biegnie... Gratuluję pomysłu i życzę sukcesów.

Pozdrawiam "jasno" Lech Sapuła


E-book o oświetleniu mieszkania był dla mnie niezmiernie użyteczny. Jest idealny dla ostatecznego odbiorcy, a także dla ludzi profesjonalnie zajmujących się oświetleniem. Systematyzuje widzę i rzuca pogląd na możliwości światła. Dla mnie osobiście dał wiele wskazówek jak efektywnie (i bez przesady) zastosować kilka źródeł światła w jednym pomieszczeniu.

Jacek Solka
::Soled:: Projekty i dekoracje świetlne


Przeczytanie tej pozycji uzmysłowiło mi jak ważne jest prawidłowe oświetlenie.

T. Knapik


Ebook był dla mnie przydatna lekturą w oparciu, o którą przygotowałem rozmieszczenie i rodzaje oświetlenia w nowym mieszkaniu. Kilka porad wykorzystałem przy aranżacji kuchni, łazienki i sypialni. Informacje zawarte w poradniku pozwoliły mi poszerzyć wiadomości w zakresie gry światłem i budowanie nastroju w zależności od potrzeb funkcjonalnych pomieszczeń. Dziękuję za poradnik.

Grzegorz Wyrzykowski


Dopiero zaczynam moją przygodę ze światłem. Z wykształcenia jestem informatykiem – zarządzam projektami. Na potrzeby własnego mieszkania szukałem wiedzy o oświetleniu. W Twoim opracowaniu "Jak dobrze oświetlić dom lub mieszkanie?" znalazłem szereg cennych rad. Projektując oświetlenie własnego mieszkania uniknąłem wielu błędów dzięki wiedzy z Twojego e-booka. Na pewno dla początkujących to wielka pomoc. Dzięki e-bookowi wybiłem sobie z głowy pomysł oświetlenia całkowitego mieszkania za pomocą LED. Zrobiłem lepsze oświetlenie salonu i przedpokoju. Dziękuję bardzo, za możliwość skorzystania w Twojej wiedzy.

Darek Czajka


Książka jest super, pozwala dużo się dowiedzieć i szybko przyswoić sobie wiedzę.

Łukasz L.


Przeczytałem. Napisane przystępnie. Dobra sprawa to przypomnienie podstawowych informacji o oświetleniu, zasad wykorzystania i sposobu oświetlania wybranych pomieszczeń w domu. Polecam wszystkim zainteresowanym.

Bolesław Dzięgiel


Ebooka używam w pracy (Katedra Sieci elektrycznych i Zabezpieczeń, Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej) jako pomoc dydaktyczną do zajęć z przedmiotu Instalacje i Oświetlenie Elektryczne (jako asystent prowadzę laboratorium z tego przedmiotu). Poleciłem go studentom. Wiem, że jest także polecany na wykładzie prowadzonym przez mojego kolegę. Nie wiem jak często studenci do niego zaglądają. Zauważyłem, że na pewno korzystają z podręcznika "Technika Świetlna od podstaw". Dziękuje i pozdrawiam.

Sylwester Adamek


E-book pomógł mi w oświetleniu korytarza - nie pomyślałam wcześniej o świetle dyżurnym.

Magda


Jest to bardzo dobre opracowanie typu – świat w kapsułce – zwięzłe a równocześnie pozwalające na wytłumaczenie, co wynika z czego. Można tam znaleźć odpowiedź na pytanie, jaką lampę gdzie zastosować, jak ją umieścić i kiedy załączać. Wg mnie tego typu opracowania winny trafić przede wszystkim do projektantów wnętrz, architektów aranżujących wnętrza przy opracowaniu typowych projektów lub tzw. masówce, czyli budownictwie mieszkaniowym, no i chyba najważniejsze, odbiorców indywidualnych, zwykłych mieszkańców, którzy chcą w jakiś sposób zaaranżować swoje mieszkanie.

Jacek Socha


Moim skromnym zdaniem, kurs (zawarty w ebooku – przyp. red.) jest świetnym wstępem do kompleksowego poznania technik i metod oświetlenia dla przyszłych oświetleniowców. Dla osób, które chcą tylko "liznąć" temat, by zaprojektować sobie samemu układ oświetlenia w domu - są opisy podstawowych terminów oraz podstawowe informacje dotyczące umiejscowienia i funkcji, jakie będzie spełniało oświetlenie w określonych punktach. Ja sam jestem w trakcie realizacji oświetlenia mojego mieszkania, więc kurs jest dla mnie jak najbardziej pożądany i oczekiwany. Gratuluję i dziękuję za ten materiał. Liczę, że kolejne działy tego kursu będą równie ciekawe.

Rafał


W swoim e-booku wykonałeś kawał dobrej i solidnej roboty. Ponieważ zawodowo interesuje mnie oświetlenie LED, najbardziej była mi przydatna część pierwsza, w której wyjaśniasz podstawowe pojęcia. Dalsze części przydały mi się w momencie, kiedy szwagier budował swój dom i poprosił mnie o rozplanowanie punktów świetlnych. Jeszcze raz gratuluję i pozdrawiam.

Janusz Mielniczuk


Zaprezentowany e-book "Jak dobrze oświetlić dom lub mieszkanie?" w prosty, przejrzysty i dostępny sposób przedstawia problem prawidłowego oświetlenia naszego własnego mieszkania. Dużym plusem jest wyjaśnienie podstawowych pojęć związanych ze światłem i oświetleniem. Bardzo dobrym pomysłem jest przedstawienie wizualizacji różnego typu oświetlenia wraz z wytłumaczeniem, dlaczego zastosowano takie a nie inne rozwiązania. Podoba mi się słownik pojęć umieszczony na końcu, a także zestaw odnośników, które mogą stanowić pomoc dla ludzi dogłębniej zainteresowanych przedstawionym zagadnieniem.

Jarosław Milewski


Tak, Twoje prezentacje dotyczące metod i form oświetlenia były i są bardzo interesujące. Wielu ludzi nie uświadamia sobie, jak ważne jest właściwie dobrane-skomponowane oświetlenie w domu, w poszczególnych jego częściach. Jeśli dobierzemy je odpowiednio, będziemy czuli się świetnie, a to jest nie byle jaki przyczynek do jakości naszego życia. Uważam, ze bardzo ważną rolę odgrywają tu profesjonaliści. Podobnie jak mała architektura, ogrodowa, parkowa itp.

Roman Skorupinski


Owszem ebook był mi pomocny. Jestem w tej chwili na etapie urządzania mojego pierwszego mieszkania i po raz pierwszy mam możliwość zadecydowania, w którym miejscu będzie umieszczone oświetlenie. Jak pewnie większość osób wcześniej nie zastanawiałam się nad tym gdzie i jakie oświetlenie jest najodpowiedniejsze - mam na ten temat niewielkie pojęcie. W ebooku znalazłam wiele przydatnych porad.

Ewa Roksela


Sympatyczna jest w dokumencie odzywka do oszczędności papieru (ekologia). Właściwie dobrany sposób wprowadzenia ważniejszych pojęć fotometrycznych. W miejscu gdzie wprowadzany jest współczynnik oddawania koloru Ra zastanawiałem się czy nie możnaby ujawnić, na czym polega problem (ale to mogłoby być nieco nadto zaawansowane). Przykłady oświetlenia pokoju dziennego i sypialni - OK. Interesująca jest uwaga o jakości oddawania barwy w kuchni. Słownik zajmujący ok. 25% objętości dokumentu – pasowałby do jakiegoś większego dzieła.

Mietek Pluta


E-book " Jak dobrze oświetlić dom lub mieszkanie?" jest świetny. Dla mnie pomocne są działy - Terminy...,Kryteria... i Linki. Porównawcze zdjęcia tych samych pomieszczeń w różnym świetle mogą pomóc w doborze oświetlenia. Ja osobiście mało zajmuję się oświetleniem, a szczególnie domu. Jeśli już to biura i szpitale, więc nie wypowiadam się o oświetlaniu poszczególnych pomieszczeń w domu.

Piotr Raszyk


Ebooka przeczytałam z przyjemnością. Napisany dość prostym językiem (dla laika takiego jak ja). Zawiera mnóstwo ciekawych spostrzeżeń oraz wiele praktycznych rad. Jestem w tej chwili na II semestrze architektury wnętrz, wiec temat jak najbardziej dla mnie aktualny. Pomógł przygotować mi się na zajęcia o prawidłowym oświetleniu domu.

Katarzyna Kalbarczyk


Ebook "Jak dobrze oświetlić dom lub mieszkanie?" bardzo, ale to bardzo mi się podobał, podany w przystępny sposób pomógł zobaczyć problem oświetlenia mieszkania z różnych punktów widzenia. Dziękuję :) Pozdrawiam i czekam na więcej

Julia Pawlak


Chętnie i często korzystam z "ebooków" publikowanych przez Pana. Ten ostatni dot. oświetlenia domu, szczególnie był pomocny, jako swego rodzaju inspiracja przy oświetlaniu ostatnio zakupionego domu. Na pewno wskazanie, czy przypomnienie pewnych zasad oświetlania pomaga. Tak, że pańska praca w tych tematach na pewno nie idzie na marne i wielu osobom pomaga. Tak trzymać! Pozdrawiam

Michał Roth


Mogę bardzo pozytywnie ocenić zawartość treści ebooka. Tą wiedzę wykorzystałem w swojej pracy. Niedawno robiłem instalacje elektryczną w domu piętrowym, właściciele tradycyjnie zaznaczyli punkty świetlne na środku. Po jakimś czasie były zmiany i wtedy przekazałem im wiadomości o tym jak bardzo istotną sprawą jest oświetlenie danego pomieszczenia, jego przeznaczenie, ilość, rodzaj oświetlenia i jego barwa. Analizowaliśmy każde pomieszczenie z osobna, trochę to trwało, ale wypracowaliśmy dość ciekawe rozwiązania, niektóre z nich były w ebooku. Mam nadzieję, że będą ukazywały się nowe materiały oparte na zdjęciach.

Michał Szymanica


Doskonała książka, napisana prostym językiem zrozumiałym dla wszystkich. Uzmysławia jak bardzo ważną rolę w naszym życiu odgrywa oświetlenie. Oglądając przykłady oświetlenia na zdjęciach od razu się wczuwa w atmosferę tych pomieszczeń mieszkalnych, a co najważniejsze z łatwością w myślach przenosi się tą atmosferę na własne mieszkalne pomieszczenia. Nie tylko zachęca do dalszego pogłębiania swojej wiedzy w tej dziedzinie, ale daje jej możliwość poprzez podanie odpowiednich stron internetowych. Pięknie zakończona możliwością zrobienia kursu. Daje fachową wiedzę bez wyciągania pieniędzy z kieszeni zainteresowanych. Sprytnie, mądrze i ciekawie - te słowa bez wahania pasują do oceny tej książki. Pozdrawiam Pana bardzo serdecznie i życzę wielu sukcesów,

Danuta Brudniak


A więc szczerze, od początku, to skorzystałem już z ebooka wielokrotnie w szukaniu sensu i sposobu oświetlenia wielu obiektów w mojej pracy zawodowej. Często to również się sprowadza do pokazywania inwestorowi, jak to może wyglądać i dlaczego tak należy podejść do oświetlenia. Reakcje są różne, od zainteresowania i przekonania że „tak warto i jest to interesujące” do stwierdzeń „że naciągam klienta na niepotrzebne wydatki”. Inni tak nie mają, a więc dlaczego on ma tak mieć? Jeżeli chodzi o oświetlenie mieszkań, to wielu osobom prywatnym (w tym mojemu synowi i córce) pokazałem jak może wyglądać oświetlenie mieszkania, co w konsekwencji pomogło im przy kupowaniu opraw do mieszkania. Ja sam zrobiłem w moim dużym pokoju podświetlenie ściany za telewizorem. Jest super i lepszy komfort dla oczu. Zauważyłem, że ludzie wiedzą praktycznie o dwóch źródłach światła tj. żarówka i halogen, natomiast świetlówek boją się „jak ognia” w zastosowaniach domowych. Takie opracowanie pozwala spojrzeć trochę inaczej na inne źródła światła i sposoby oświetlenia mieszkania. Jest napisane bardzo zrozumiałym językiem, a pokazane sposoby i efekty oświetlenia są przekonywujące.

inż. Jarosław Stanek


Właśnie remontuję nowe mieszkanie i ten poradnik umożliwił mi sprawne zaprojektowanie całego oświetlenia. Przejrzysta, czytelna forma zilustrowana przykładami pozwoliła mi uniknąć błędów w fazie projektowej i późniejszych poprawek. Polecam przede wszystkim tym, którzy samodzielnie chcą zaprojektować oświetlenie swojego domu/mieszkania.

Marek Sz.


Bardzo miły e-book. Korzystałem z niego wraz z książką J. Bąka "Oświetlenie mieszkań". Przydatna w kwestii ustawienia oświetlenia w pomieszczeniach, doboru źródeł światła ... Obecnie warto chyba jeszcze zwrócić uwagę na kwestię wypieranych żarówek tradycyjnych i kwestii alternatywy wobec nich - odpowiedniego doboru wg parametrów. Może warto tez było by zwrócić uwagę nie tylko na tradycyjne źródła światła, ale i designerskie, nietypowe? hm... taka myśl nagła

Adam Kazala


Nowe na blogu
odstep 10px

Początek strony / Up page
Ebook - Pomiar natężenia o¶wietlenia aparatem fotograficznym

Zobacz ebook

Jak w prosty sposób sprawdzić, czy nie męczysz wzroku czytajac przy zbyt słabym swietle?

Czyli, jak za pomoca cyfrowego aparatu fotograficznego okreslić wartosć natężenia oswietlenia.

Zobacz
Pomiar natężenia o¶wietlenia aparatem fotograficznym


Copyright © 2001-2009 Przemysław Oziemblewski. Wszelkie prawa zastrzeżone.  Prawa Autorskie   |   Polityka Prywatności   |   Linki