Światło i oświetlenie - logo Œwiatło i oœwietlenie www.swiatlo.tak.pl
Poleć serwis znajomym
Mapa strony
    Jak dobrze wykorzystać œwiatło
i stworzyć odpowiednie oœwietlenie wnętrza lub terenu zewnętrznego?
Skróty: oświetlenie domu, oświetlenie łazienkowe, oświetlenie LED, oświetlenie halogenowe, oświetlenie zewnętrzne, iluminacje, oświetlenie drogowe, więcej...
Ta strona korzysta z ciasteczek. Możesz to zaakceptować lub wyłączyć ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej

Start  |   Blog  |   Ebook  |   Artykuły  |   Technika Świetlna  |   Kursy  |   Słownik  |   Literatura  |   Katalog stron  |   Upominki  |   Kontakt

Bezpłatne kursy

Technika Świetlna od podstaw

Oświetlenie domu


Darmowe magazyny

Magazyn Luminous

Więcej ...


Grupa tematyczna

Calculux Drogi - opis programu

Jak sprawnie obliczyć oświetlenie uliczne, oświetlenie drogowe

Przemysław Oziemblewski
lipiec 2007

« wstecz  1 2          

4. Dobór układu opraw i wyliczenia

Teraz, gdy są wybrane oprawy i zdefiniowane wymagania można przeprowadzić dobór rozmieszczenia opraw na drodze. W menu Dane wybieramy Dobór układu opraw.

Calculux Drogi - dobór układu opraw

W nowym oknie mamy możliwość zdefiniowania wszystkich parametrów obliczanej drogi.

Calculux Drogi - edytor układu

W poszczególnych wierszach należy określić: czy droga jest rozdzielona i ewentualnie szerokość tego rozdzielenia, szerokość drogi, ilość pasów, typ nawierzchni (w Polsce najczęściej jest to ciemny asfalt - Asphalt (dark) CIE R4), typ oprawy (jeśli z bazy wybraliśmy więcej opraw to możemy tu dokonać wyboru tej, która będzie brana do obliczeń), rodzaj rozmieszczenia opraw, wysokość zawieszenia oprawy, odstęp między słupami, montaż czyli wysięg oprawy nad drogę oraz kąt wysięgnika (Rot90). Gdy te dane mamy już wprowadzone to klikamy na nazwę tabeli << Układ1 >> i dalej na klawisz Obliczenia, na dole strony. W tym momencie zostają wyliczone wartości dla założonych wymagań. Jeśli chcemy sprawdzić inne konfiguracje rozmieszczenia opraw można zrobić kopię tego układu klawiszem Modyfikuj / Duplikat dostępnym na dole strony. Zmieniając np. kąt wysięgnika, wielkość montażu, wysokość słupów itd. stworzymy różne konfiguracje oświetlenia drogi. Po wypracowaniu odpowiedniej konfiguracji klikamy na nazwę wybranej tabeli << Układ. >> i dalej na klawisz OK.

Program daje również możliwość automatycznego doboru właściwej konfiguracji oświetlenia do zadanych parametrów. Służy do tego opcja Optymalizuj. Sposób jej wykorzystania opisany jest w instrukcji dostępnej na stronie Klubu Światła >> Calculux i Dialux >> Download.

Calculux Drogi - edytor wielu układów

W głównym oknie projektu będziemy mieli teraz pokazany wycinek naszej, oświetlonej drogi.

Calculux Drogi - wyliczony projekt

5. Wprowadzenie dodatkowych informacji i wydruk projektu

Przed wydrukiem projektu można jeszcze wprowadzić dodatkowe informacje o projekcie: jego nazwę, autora projektu, uwagi itp. Okno do wprowadzania tych danych jest dostępne w menu Dane i dalej Informacje o projekcie.

Calculux Drogi - informacja o projekcie

Ilość i rodzaj drukowanych stron projektu definiowana jest w menu Raport i dalej Ustawienia

Calculux Drogi - ustawienia wydruku raportu

Aby wydrukować projekt należy w menu Raport lub Plik wybrać Drukuj raport. Warto również zapisać projekt do pliku na twardym dysku lub dyskietce. Służy do tego opcja Zapisz dostępną w menu Plik.

Poza programem Calculux Drogi dostępny jest program Calculux Wnętrza oraz Calculux Place. Ułatwiają one przeprowadzenie obliczeń odpowiednio dla wnętrz oraz terenów otwartych. Do obliczania oświetlenia wnętrz więcej możliwości przedstawia programu Dialux, ale to jest już temat na osobny artykuł. Programy Calculux można bezpłatnie pobrać z Klubu Światła >> Calculux i Dialux >> Download.


Uwaga: Przy obliczeniach oświetlenia drogowego zdarza się, że widok drogi na ekranie i wydruku jest za mały (w złej skali) i przez to nieczytelny. Można to zmienić w menu Opcje -> Prezentacja obliczeń -> zakładka Skala. Tu należy zaznaczając opcję Powiększenie dostosowane do siatki. Po ponownym uruchomieniu programu i rozpoczęciu nowego projektu widok wyliczeń będzie dostosowany do siatki. Jeśli chcemy zmienić widok przy istniejącym projekcie, odpowiednią opcję należy zmienić w menu Obliczenia -> Prezentacja ... Tu należy zaznaczyć cyfrę określającą wiersz w tabeli. Uaktywni się wtedy klawisz Opcje.... Należy w niego kliknąć. Dalej klikamy w zakładkę Skala i zaznaczamy opcję Dostosuj powiększenie do siatki. To wszystko.

Uwaga2: W programie przy symblolach opraw oświetlenia drogowego występują dodatkowe oznaczenia P1, P2 ... Px –. Litera P odnosi się do ustawionej pozycji odbyśnika w oprawie. W zależności od typu oprawy tych ustawień może być kilka lub kilkanaście. W każdej oprawie można przestawić odbłyśnik na dowolną pozycję w dostępnym zakresie. Oprawy SGS 203 fabrycznie mają odbłyśnik ustawiony na pozycji 3, a oprawy TrafficVision na pozycji oznaczonej w Calculuksie dodatkowym znakiem "x".

« wstecz  1 2          

Nowe na blogu
odstep 10px

Początek strony / Up page
Ebook - Pomiar natężenia o¶wietlenia aparatem fotograficznym

Zobacz ebook

Jak w prosty sposób sprawdzić, czy nie męczysz wzroku czytajac przy zbyt słabym swietle?

Czyli, jak za pomoca cyfrowego aparatu fotograficznego okreslić wartosć natężenia oswietlenia.

Zobacz
Pomiar natężenia o¶wietlenia aparatem fotograficznym


Copyright © 2001-2009 Przemysław Oziemblewski. Wszelkie prawa zastrzeżone.  Prawa Autorskie   |   Polityka Prywatności   |   Linki