Światło i oświetlenie - logo Œwiatło i oœwietlenie www.swiatlo.tak.pl
Poleć serwis znajomym
Mapa strony
    Jak dobrze wykorzystać œwiatło
i stworzyć odpowiednie oœwietlenie wnętrza lub terenu zewnętrznego?
Skróty: oświetlenie domu, oświetlenie łazienkowe, oświetlenie LED, oświetlenie halogenowe, oświetlenie zewnętrzne, iluminacje, oświetlenie drogowe, więcej...
Ta strona korzysta z ciasteczek. Możesz to zaakceptować lub wyłączyć ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej

Start  |   Blog  |   Ebook  |   Artykuły  |   Technika Świetlna  |   Kursy  |   Słownik  |   Literatura  |   Katalog stron  |   Upominki  |   Kontakt

Bezpłatne kursy

Technika Świetlna od podstaw

Oświetlenie domu


Darmowe magazyny

Magazyn Luminous

Więcej ...


Grupa tematyczna

Dynamiczne, nowoczesne oświetlenie

opracował Przemysław Oziemblewski
na podstawie "Dynamic Lighting - enhancing well-being and performance", Philips Lighting 2005
maj 2006

Ludzkie życie charakteryzuje się ciągłymi zmianami, podobnie jak przestrzeń, w której żyje człowiek. Dlaczego zatem oświetlenie tak często jest statyczne i stałe, przy dynamice zmian mającej taki stymulujący, korzystny wpływ na nasze dobre samopoczucie? Oświetlenie ma ogromny potencjał, może uczynić nasze życie wygodniejszym, radośniejszym i produktywniejszym, a wszystko to dzięki wprowadzeniu naturalnego rytmu światła do naszych pomieszczeń mieszkalnych i do pracy.


Co to jest Oświetlenie Dynamiczne?

Oświetlenie dynamiczne to zaawansowane rozwiązanie wnoszące dynamikę światła dziennego do środowiska pracy. Oświetlenie Dynamiczne stwarza stymulujące, zgodne z rytmem światła dziennego, zaopatrzone w oświetlenie „naturalne” środowisko. Umożliwia jednostkom kontrolę oświetlenia w zależności od osobistych preferencji. Oświetlenie Dynamiczne podtrzymuje wrażenie dobrego samopoczucia, a co za tym idzie podnosi motywację i zwiększa osiągnięcia.

Światło i natura

Światło i natura
powiększ

Wprowadzanie korzyści płynących ze światła dziennego do środowiska pracy

Oświetlenie Dynamiczne wywodzi się z natury. Rytm dnia i nocy wraz z porami roku, stwarzają wciąż zmieniające się w ciągu dnia modele oświetlenia. Za pomocą Oświetlenia Dynamicznego możemy wprowadzić do wnętrza dynamiczny charakter światła, wraz z jego płynnymi zmianami w jasności i cieple, co umożliwi nam zachowanie pozytywnego wpływu światła naturalnego na ludzki organizm. Możemy również dostosować je do naszych preferencji, potrzeb i nastrojów. Ta różnorodność Oświetlenia Dynamicznego umożliwia nam dopasowanie oświetlenia do wymagań, ulegającego ciągłym zmianom, środowiska pracy.

Światło i ludzie

Wpływ światła dziennego na ludzki organizm
Światło i ludzie
powiększ


3 rano
Brak światła naturalnego zwiększa poziom hormonu melatoniny w organizmie ludzkim. To sprawia, iż ci, którzy pracują na nocnej zmianie, czują się śpiący, a ich poziom koncentracji spada do minimum w okolicy godziny 3 rano.
9 rano
Światło dzienne przesyła do mózgu wiadomość o podniesieniu produkcji kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego za pobudzenie organizmu. O tej porze jesteśmy aktywni i możemy się z łatwością skoncentrować. Podczas jasnej części dnia poziom kortyzolu pozostaje na poziomie dość wysokim dla utrzymania nas w stanie pełnej gotowości do działania.Jak dynamika światła dziennego reguluje nasz zegar biologiczny i wpływa na nasze dobre samopoczucie

„Wszelkie funkcje organizmu ludzkiego są regulowane przez rytm nocy i dnia. Badania pokazały, że nie tylko posiadamy w naszych oczach receptory, które są wrażliwe na widmo widzialne światła. Posiadamy również receptory powodujące efekt biologiczny: produkcję hormonów, takich jak melatonina i kortyzol. Melatonina powoduje senność i wywołuje uczucie zrelaksowania, natomiast kortyzol sprawia, że czujemy się pobudzeni i pełni energii do działania. Oto, dlaczego śpimy w ciągu nocy, mamy złe samopoczucie po podróży samolotem, podczas której zmieniamy strefy czasowe, oraz dlaczego nasze ogólne samopoczucie ulega zmianom w ciągu całego dnia.”
Prof. W. van Bommel, Centrum Badań nad Oświetleniem Philips, Eindhoven

Jakie są korzyści płynące z oświetlenia dynamicznego?

Dobre samopoczucie i środowisko pracy


Oświetlenie Dynamiczne – wspieranie naturalnego rytmu aktywności
Centrum Zastosowań Światła Philips
Naturalny rytm aktywności
powiększ

Co Dynamiczne Oświetlenie może sprawić dla naszego dobrego samopoczucia

„Ciepłe białe światło (3000 K) ułatwia relaksację i poprawia ludzkie samopoczucie, podczas gdy białe światło dnia (5600 K) stymuluje i pobudza organizm ludzki.”
Dr. S. Fleischer, ETH, Instytut Higieny i Fizjologii Pracy, Zurych

Oświetlenie Dynamiczne można zastosować w środowiskach biurowych poprzez scenariusze oświetlenia automatycznie zmieniające światło w ciągu dnia. Scenariusze te mogą poprawiać ogólne samopoczucie, ponieważ dbają o zmieniające się w ciągu dnia potrzeby ludzi.

Kontrola nad naszym własnym środowiskiem


Ludzie i ich wybory dotyczące oświetlenia
Centrum Badań nad Oświetleniem Philips
Ludzie i ich wybory dotyczące oświetlenia
powiększ


„Każdy okrąg na powyższych wykresach oznacza osobę. Wykresy te ukazują nam, iż ludzie w różnym wieku wybierają różne ustawienia światła, jeśli chodzi o intensywność i temperaturę barwową (ciepłe bądź chłodne światło białe).”
Prof. Dr. Ir. S. Begemann, Ir. J. van de Weijgert

Inne zadanie, inne oświetlenie
Centrum Badań nad Oświetleniem Philips oraz University of Technology, Eindhoven
Inne zadanie, inne oświetlenie
powiększ


„Okręgi te ukazują ilość światła bezpośredniego i pośredniego preferowaną przez ludzi przy wykonywaniu różnych zadań w ciągu dnia pracy.”
Dr. A. Tenner, Centrum Badań nad Oświetleniem Philips, Eindhoven

Każdy człowiek jest inny

“Dla zmotywowania ludzi, ich środowisko pracy wcale nie musi być perfekcyjne – zdolność oddziaływania i przystosowywania się jest czynnikiem znacznie bardziej motywującym.”
Prof. Dr. –Inż. P. Kern, biuro 21 – program badawczy nad przyszłością pracy wspierany przez Philips Lighting

Większość norm oświetleniowych podaje średnie lub minimalne poziomy oświetlenia. W wielu przypadkach oświetlenie zgodne z tymi standardami nie zapewnia dostatecznego natężenia oświetlenia lub, co z tym związane, zdrowego i odpowiedniego środowiska pracy. Dzięki Oświetleniu Dynamicznemu ludzie mogą dostosowywać oświetlenie do swojego własnego stanu fizycznego, nastroju i typu pracy.
Nowe na blogu
odstep 10px

Początek strony / Up page
Ebook - Pomiar natężenia o¶wietlenia aparatem fotograficznym

Zobacz ebook

Jak w prosty sposób sprawdzić, czy nie męczysz wzroku czytajac przy zbyt słabym swietle?

Czyli, jak za pomoca cyfrowego aparatu fotograficznego okreslić wartosć natężenia oswietlenia.

Zobacz
Pomiar natężenia o¶wietlenia aparatem fotograficznym


Copyright © 2001-2009 Przemysław Oziemblewski. Wszelkie prawa zastrzeżone.  Prawa Autorskie   |   Polityka Prywatności   |   Linki