Budowanie domu składa się z wielu istotnych elementów. Począwszy na wylewaniu fundamentów, poprzez stawianie ścian, murów i dachu. Wreszcie można przejść do (teoretycznie) najprzyjemniejszego, czyli wystroju wnętrz. Z pewnością wiele osób może pomyśleć „co to takiego”? Jednak jak się okazuje wystrój wnętrz, to nie tylko dobór tapety, koloru ścian, firanek, dywanów, czy gustownych dodatków. Oczywiście hipotetycznie można założyć, że tego typu umiejętności może posiadać każdy. By jednak urządzić własne gniazdko ze smakiem warto sięgnąć po poradę fachowca. W tym celu zobacz, czym tak naprawdę jest projektowanie wnętrz i jak wygląda praca projektanta „od kuchni”, chociażby po to, by zrozumieć, że choć każdy może mieć swój styl, to nie każdy może być jednak projektantem.
Logistyka i nienormowany czas pracy
Architekt, to nie tylko osoba, która lubi jak dom „ładnie wygląda”. Przede wszystkim musi posiadać wyobraźnię przestrzenną oraz umiejętność przenoszenia tego na papier. Jego wizje muszą być oparte na projekcie domu każdego klienta. Tego typu umiejętności są o tyle cenne, iż każdy dom cechuje się zupełnie odmiennymi wymiarami.
W swojej pracy musi wykazywać się niezwykłą wiedzą i obeznaniem w dostępnych materiałach. Dlatego też studiuje fachową literaturę, magazyny i katalogi. Choć w głównej mierze projektuje sam, to często sięga po porady innych specjalistów. Jego czas pracy jest zwykle nienormowany. Można by powiedzieć – cudowna praca. Choć faktycznie polega ona na przelewaniu artystycznych wizji, to musimy pamiętać, że tak jak wybitni kompozytorzy tworzą dzieła przez kilka miesięcy, tak i architekt, by móc zadowolić swojego klienta musi „siedzieć” nad danym projektem całymi dniami, a nieraz i nocami.
Kolejną kwestią jest jego mobilność. Architekt bowiem często musi pokonywać nieraz setki kilometrów, by dotrzeć do miejsca budowy, do tego dochodzi konieczność odwiedzania różnego rodzaju hurtowni, pracowni, czy magazynów.
Sokoli wzrok i wyczucie
To już typowe predyspozycje, z którymi dobry architekt po prostu musi się urodzić. Wystrój wnętrz bowiem polega przede wszystkim na rozpracowaniu danego budynku, często co do milimetra. Ponadto dochodzi nienaganna umiejętność rozróżniania barw i kolorów, jak i oczywiście ich odpowiednie dobranie.
Jak przekonać klienta do swoich wizji?
Oto jest pytanie. Bo przecież co już zresztą zostało wspomniane – każdy z nas ma swój charakter i styl. Często jest więc tak, że dobry architekt zwyczajnie pomaga Twoje marzenia złożyć w jedną, kompletną całość. Na to składa się jednak cały proces. Przede wszystkim projektant odwiedzając danego klienta robi inwentaryzację: sprawdza wymiary każdego pomieszczenia, patrzy pod jakim kątem wpada światło słoneczne. Bierze też pod uwagę miejsce instalacji grzewczych, czy elektrycznych. Za zgodą klienta robi zdjęcia pomieszczeń (wyłącznie do własnego wglądu).
Następnie może przejść do wykonania projektu – ten również dzielony na poszczególne etapy. Zanim, to jednak nastąpi konieczna jest konsultacja z klientem, gdzie ma pełne prawo, to przedstawienia swoich wizji. Początkowy szkic ma być tylko propozycją stylu domu klienta. Kiedy ten go zaakceptuje, może przejść do konkretnych rysunków, na których już może rozplanować dokładne szczegóły wystroju wnętrza.
Projektant wnętrz musi być w stałym kontakcie z ekipą budowlaną, z którą konsultuje wszelkie problemy, czy nieścisłości. Jeśli chodzi o koszty wynajęcia projektanta wnętrz, to uzależnione są one przede wszystkim od wielkości nieruchomości, oraz ilości koniecznych materiałów. W związku z tym zazwyczaj ustalane są kwoty za godzinę, dzień, lub za metr kwadratowy.
Czym jest więc projektowanie wnętrz? Nie jest to tylko wykonanie rysunku, a następnie kupno wymarzonych dodatków. Ilość czynników jakie składają się na prace projektanta pozwala zrozumieć, że jego praca, to nie tylko artystyczne wizje, ale i ciągła, ścisła logistyka.
Słowa kluczowe: projektowanie wnętrz poznań
Artykuł sponsorowany. Tekst i zdjęcia udostępniła firma ARTA Design