Lampy LED stają się bardzo popularne i powoli wypierają tradycyjne żarówki wolframowe. W wielu krajach lampy żarowe są wręcz wycofywane ze sprzedaży, a klienci coraz częściej wybierają nowoczesne żarówki LED. W jaki sposób działają i jak dostosować ich rodzaj do konkretnego pomieszczenia? Na co należy zwrócić uwagę, wybierając produkt w sklepie?
Lampy LED a zwykłe żarówki – różnice
Żarówki LED różnią się od tradycyjnych przede wszystkim budową. W starych modelach źródłem światła jest drut wolframowy, umieszczony w szklanej bańce, często wypełnionej mieszaniną gazów. Pod wpływem przepływu prądu drucik zaczyna się żarzyć i emitować światło. Z kolei w lampach LED źródłem światła są wysokiej jasności diody elektroluminescencyjne, umieszczone w oprawach. Specyficzna budowa sprawia, że oświetlenie LED nagrzewa się mniej niż zwykła żarówka, a jego eksploatacja jest zdecydowanie tańsza – źródła światła oparte o diody elektroluminescencyjne mogą świecić 50-100 tys. godzin, podczas gdy żarówki wolframowe np. o mocy 100 W – jedynie ok. 1000 godzin. Wadą lamp LED jest ich cena, która kilkukrotnie przewyższa koszt zakupu zwykłej żarówki. Kolejnym minusem tego rozwiązania jest awaryjność – lampy LED łatwo ulegają uszkodzeniom wskutek np. skoków napięcia.
Jak wybrać lampę LED?
Wybierając żarówkę, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj gwintu, ale także barwę światła. Stoisz w sklepie i zastanawiasz się jaki model wybrać? Lampy LED są dostępne zarówno w wersji z klasycznym gwintem E27 (duży, wkręcany), jak i mniejszym – E14, czy wtykiem reflektorowym na zatrzask – GU10. Na rynku znajdziemy również żarówki LED z innymi rodzajami gwintów – tzw. widełkami (MR16, MR11 czy G4). Ważna jest także barwa światła – pamiętajmy, że ciepłe światło nadaje pomieszczeniu przyjemny klimat, zimne odcienie natomiast sprzyjają koncentracji.
Moc i odcień – dobieramy żarówkę do pomieszczenia
Wybór żarówki to nie wszystko – trzeba dostosować rodzaj oświetlenia do indywidualnych potrzeb i konkretnego pomieszczenia. Potrzebujesz punktowego oświetlenia w salonie? A może chcesz podświetlić obraz na ścianie? Niewielkie lampy LED, o mocy 4-6 W (ok. 250-410 lumenów) świetnie się sprawdzą. Lampy LED mogą także z powodzeniem służyć jako oświetlenie główne – w takiej sytuacji warto wybierać żarówki, dostarczające ok. 1300-1500 lumenów. Potrzebujesz oświetlenia uzupełniającego np. do sypialni? Wybierz żarówki LED o mocy 700-800 lumenów. A co z barwą światła? Wybierając produkt w sklepie, sprawdź oznaczenia na opakowaniu. Jeśli zależy Ci na efekcie ciepłego światła, sprzyjającego odpoczynkowi, wybierz żarówki w przedziale 2700-3200K. Takie lampy LED świetnie sprawdzą się w sypialni. Potrzebujesz chłodnego i mocnego światła do gabinetu? Zdecyduj się na żarówki w przedziale 4500-5000K. Pamiętaj jednak, że do zimnego światła trzeba się przyzwyczaić – dobrym wyborem jest więc światło neutralne, o wartości ok. 3300-4500K.
Artykuł sponsorowany. Tekst i zdjęcie udostępnił serwis micros.com.pl