Klasyczne oświetlenie coraz częściej zostaje wypierane przez energooszczędne źródła światła. Żarówki LED cechują się dłuższą żywotnością, zużywają mniej prądu i nie nagrzewają się w trakcie pracy. Charakteryzują się też różnorodnością barw i form, dzięki czemu możesz je precyzyjnie dopasować do rodzaju pomieszczenia. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie oświetlenie ledowe i na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu.
Oświetlenie ledowe – rodzaje i przeznaczenie
W nowoczesnych aranżacjach często wykorzystuje się designerskie formy oświetlenia, które mają pełnić funkcję praktycznej dekoracji. W takim przypadku nie sprawdzą się tradycyjne żarówki wolframowe, które występują w dość ograniczonym zakresie kształtów i wielkości gwintów. Powszechne stało się więc wykorzystywanie oświetlenia LED, które można dopasować nawet do niestandardowych systemów podświetlenia.
Jako główne źródło światła sprawdzą się klasyczne żarówki LED z gwintem E27. Będą pasować do większości żyrandoli i opraw sufitowych ze względu na standaryzowaną średnicę końcówki. Do lampek nocnych i biurowych o nieco mniejszej mocy znajdą zastosowanie żarówki LED z gwintem E14.
Do stworzenia dekoracji świetlnych odpowiednie będą natomiast taśmy lub moduły ledowe. Standardowo wykorzystuje się je do podświetlania witryn sklepowych czy banerów reklamowych, ale coraz częściej można je spotkać w gospodarstwach domowych. Moduły ledowe urozmaicą przestrzeń jako dodatkowe źródło światła zamontowane w obrębie mebli czy podwieszanych sufitów.
Oświetlenie LED – najważniejsze parametry
Przy wyborze oświetlenia ledowego należy wziąć pod uwagę nie tylko przeznaczenie typu światła, ale i jej parametry. Będzie to miało wpływ na wydajność oraz użyteczność instalacji oświetleniowej. Istotnymi czynnikami, których nie można pominąć przy zakupie oświetlenia LED, są:
- ilość lumenów – określa całkowity strumień świetlny, czyli ile światła emituje żarówka. W przypadku oświetlenia ledowego stosuje się też dodatkowo oznaczenie cd, które informuje o poziomie jasności diody;
- wartość Kelwinów – parametr ten wykorzystuje się do określenia temperatury barwowej. Wyróżnia się trzy barwy – ciepłą (2800-3000 K), neutralną (4000 K) i zimną (6000-6500 K);
- kąt rozsyłu światła – to wartość, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli żarówka LED ma pełnić funkcję głównego źródła światła. Parametr informuje o tym, jak szeroko będzie rozchodził się strumień.
W przypadku oświetlenia LED, znacznie ważniejszym parametrem jest ilość lumenów niż ilość watów. Jest to spowodowane tym, że często żarówki LED zużywają taką samą energię, emitując różne wartości mocy świetlnej.
Artykuł sponsorowany. Tekst i zdjęcie dostarczyła Hurtownia Elektroniczna Micros.