Już niedługo na półki sklepów trafi nowa zielona żarówka LED-CFL.
Jest to rewolucyjne połączenie znanych powszechnie technologii: żarowej, świetlówkowej i diodowej. W szklanej bańce od typowej żarówki udało się zmieścić zarówno żarnik wolframowy, świetlówkę kompaktową oraz taśmę ledową w kolorach bursztynowym oraz niebieskim. W trzonku upakowano zasilacz oraz odbiornik radiowy w celu umożliwienia jej sterowania za pomocą pilota. Połączenie tych wszystkich technologii dało prawie idealne źródło światła.
Prawie, bo po okresie użytkowania nie potrafi samo się zutylizować. Trzeba je oddać do punku zbioru urządzeń elektronicznych lub wrzucić do specjalnego pojemnika. Poza tym ma same zalety:
- Energooszczędność. Zielona żarówka jest o 70% bardziej wydajna od tradycyjnej.
- Daje światło o idealnym współczynniku oddawania barwy Ra=100. Jest to zasługą połączenia trzech sposobów generowania światła, które się uzupełniają, a żarnik wolframowy dopełnia całości.
- Stały strumień światła, niezależny nawet od niskich temperatur. Ciepło wydzielane przez żarnik wolframowy ogrzewa świetlówkę kompaktową, która w niskich temperaturach jest mniej wydajna. Tutaj może ona świecić pełną mocą.
- Możliwość użytkowania razem ze ściemniaczami. Specjalna konstrukcja zasilacza umożliwia jej pracę w obwodach ze wszelkiego typu ściemniaczami. Dzięki temu można ją płynnie przyciemniać.
- Płynna zmiana barwy światła od ciepłej do zimnej. W zielonej żarówce możliwa jest płynna zmiana temperatury barwowej jej światła w zakresie od 2700K do 5500K. Jest to możliwe dzięki dodatkowym diodom o świetle bursztynowym i niebieskim, które w zależności od ustawienia „ocieplają” lub „schładzają” znamionową barwę światła.
- Sterowanie parametrami światła zielonej żarówki za pomocą pilota. Zintegrowany z zasilaczem odbiornik radiowy umożliwia zarówno ściemnianie żarówki jak również ustalenie temperatury barwowej jej światła. Pilot można dokupić jako dodatkowe akcesorium. Może on też sterować grupami takich żarówek, ponieważ każda z nich posiada indywidualny adres. Dzięki falom radiowym pilot i żarówka nie muszą się „widzieć”. Zasięg pilota do 50m.
- Ładny, tradycyjny kształt. Dzięki temu może być ona stosowana zamiennie we wszystkich dotychczasowych lampach na żarówki.
- Trwałość 10 tyś. godzin. Newralgicznym elementem ograniczającym trwałość jest żarnik wolframowy, ale dzięki precyzyjnemu określeniu obniżonego napięcia zasilania dla niego możliwe było wydłużenie jego trwałości. Zielona żarówka nie jest też wrażliwa na częstość jej włączeń.
Jedyna niewiadoma, to jej cena, która nie jest jeszcze znana. Zielona żarówka na razie będzie produkowana tylko w jednym typie o mocy 100W, ale dzięki pracy ze ściemniaczami lub pilotem można będzie ustawić mniejszą moc świecenia w zakresie o 1% do 100%.
Komentarze
dareQ68
wprost IDEAŁ… szkoda tylko że to info z 1.kwietnia… 😉 ale może kiedyś kto wie…
Przemek (admin)
Właśnie.
Wiadomość z ostatniej chwili. Wiadomo już, że firmą wprowadzającą zieloną żarówkę na rynek jest „Prima aprilis!” 🙂