Rodzaj i ilość światła, dostosowane do wykonywanych przez nas w danym pomieszczeniu czynności, wpływają na nasz codzienny komfort, i podczas pracy, i chwil relaksu. Aby zapewnić sobie jak największą wygodę, oświetlenie – zarówno elektryczne, jak i naturalne, wpadające do pokoju przez okna – powinniśmy dobrać indywidualnie do poszczególnych pomieszczeń.
Indywidualny dobór okien a światło
Każde pomieszczenie ma swoją specyfikę, która przekłada się na oczekiwania i wymagania, m.in. względem okien i ich właściwości. Sypialnia powinna zapewniać jak najlepsze warunki do odpoczynku, co może oznaczać konieczność instalacji osłon okiennych. W gabinecie potrzeba dostatecznej ilości światła do pracy, często przy komputerze. W salonie oczekujemy po pierwsze, by okna zapewniały dobre, naturalne doświetlenie wnętrza, po drugie, by wpasowały się w aranżację pokoju. W kuchni z kolei zależy nam na tym, aby światło dobrze oświetlało miejsce przygotowywania posiłków.
W kwestii doboru okien pod kątem zapewnienia prawidłowej ilości światła trzeba zwrócić uwagę nie tylko na przeznaczenie danego pomieszczenia, ale też specyfikę położenia domu. W zależności od tego, na jaką stronę świata skierowane są okna, poddane są różnemu poziomowi nasłonecznienia. Na poziom nasłonecznienia wpływają też rzeczy takie, jak na przykład obecność zadaszonego tarasu, drzew czy budynków znajdujących się w pobliżu, „przysłaniających” słońce.
Wszystkie te okoliczności wymagają dostosowania zarówno parametrów szyb, jak i kształtu i rozmiaru okien, do ekspozycji na konkretną stronę świata. Tak, by okna zapewniały odpowiednią ilość światła naturalnego oraz nie generowały zbędnych strat ciepła. Z punktu widzenia energooszczędności odradza się na przykład montaż dużych okien od strony północnej.
– Dostosowanie okien do poszczególnych pomieszczeń w dużej mierze decyduje o domowej ergonomii: wpływa na nasz komfort, bezpieczeństwo, a nawet obniżenie rachunków – mówi specjalista marki DAKO, producenta okien, autora koncepcji Indywidualnego Doboru Okien, ułatwiający klientom dobranie produktu odpowiedniego do ich potrzeb. – Poziom nasłonecznienia to jeden z czynników, które bierzemy pod uwagę, pomagając przy doborze najlepszych okien. Inne rzeczy, na jakie zwracamy uwagę, to na przykład kondygnacja, na których znajdują się okna, poziom hałasu czy specjalne wymogi związane z zabezpieczeniem okien przed dziećmi.
Oświetlenie i okna w kuchni
Często planując oświetlenie nie poświęcamy należytej uwagi kuchni, zakładając, że w tym pomieszczeniu i tak nie będziemy spędzać wiele czasu. Tymczasem właśnie kuchnia ma dość specyficzne wymogi, co do oświetlenia – podyktowane tym, że przygotowujemy w niej posiłki i zwykle podczas gotowania poruszamy się wzdłuż „ciągu kuchennego”.
Dość często spotykamy (zwłaszcza w starym budownictwie) tak zwane „ślepe kuchnie”. Brak okien w kuchni po pierwsze odcina nas od dziennego światła, po drugie utrudnia wietrzenie – przez co niełatwo pozbyć się z domu kuchennych zapachów, a w pomieszczeniu szybko robi się gorąco, gdy uruchamiamy piekarnik. Ergonomiczna kuchnia powinna więc być wyposażona w okno.
Dużą kuchnię trudno oświetlić tylko za pomocą jednego okna, zwłaszcza jeżeli ma ona kształt prostokąta, a okno zamontowano na krótszym jej boku. Ciekawym rozwiązaniem tego problemu może być wybór podłużnych okien, umieszczonych tuż nad blatami. Dzięki temu nie tracimy miejsca, za to gwarantujemy sobie naturalne oświetlenie w każdym miejscu kuchni. Jeśli chodzi o światło elektryczne – w kuchni powinny znajdować się przynajmniej dwa jego źródła. Jedna żarówka, umieszczona pod sufitem, rzadko jest wystarczająca. Należy rozważyć montaż dodatkowego oświetlenia nad blatami, piekarnikiem albo nad tak zwaną „wyspą”.
Jakie okna będą najlepsze do sypialni?
Sypialnia zazwyczaj ma służyć przede wszystkim odpoczynkowi. Rzadko potrzebujemy więc w niej dużej ilości dziennego światła, zależy nam za to na tym, aby nocą uzyskać efekt pełnego zaciemnienia pokoju i zagwarantować sobie jak najniższy poziom hałasu. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem mogą być okna niezbyt duże, wyposażone w odpowiedni pakiet szybowy. Warto rozważyć także wyposażenie okien w rolety, które pomogą nam regulować oświetlenie sypialni.
Jeśli chodzi o światło sztuczne, poza górnym oświetleniem bardzo przydatna może być nocna lampka – idealna i wtedy, gdy czytamy albo coś oglądamy późną porą, ale również umożliwiająca łatwe zapalenie światła bez ruszania się z łóżka.
Okna i oświetlenie łazienkowe
Okno w łazience zapewnia dostęp do dziennego światła i pomaga wietrzyć pomieszczenie, co pozwala uniknąć kłopotów z wilgocią. Aby nie generowało strat ciepła, nie powinno być zbyt duże. Warto też zadbać o jego odpowiednie umiejscowienie tak, by nie dało się przez nie zobaczyć na przykład osoby biorącej kąpiel. W przypadku małej łazienki okno można umiejscowić na przykład wysoko albo zdecydować się na okno o niestandardowym kształcie – poziomy prostokąt lub okrągłe. Jeżeli w domu występują problemy z wentylacją, okno łazienkowe powinno być wyposażone w nawiewniki.
Nawet w łazience z oknem potrzebujemy jednak dobrego, elektrycznego oświetlenia, najlepiej górnego i dodatkowego np. przy umywalce, które ułatwi nam malowanie czy golenie. Światło przy umywalce powinno mieć żarówkę dającą mocny, ale zimny poblask, skoncentrowany przede wszystkim w okolicach lustra.
W łazience, ze względu na to, że światło zwykle zapalamy na krótko i szybko gasimy, niezbyt opłacalny jest montaż żarówek energooszczędnych na bazie świetlówek. Trwałość tych o zimnym zapłonie silnie zależy od liczby włączeń.
Dobrze oświetlony salon
Salon to pomieszczenie, w którym zwykle spędzamy najwięcej czasu. To w nim oddajemy się relaksowi, oglądamy filmy, często zjadamy posiłki albo spotykamy się ze znajomymi. Jeśli tylko mamy taką możliwość w salonie powinniśmy zaplanować montaż przynajmniej kilku okien – a warto rozważyć także duże przeszklenia i przesuwne drzwi tarasowe. Zapewniają one nie tylko dobre oświetlenie, ale również pozwalają uzyskać efekt większej przestrzeni i „otwarcia” na ogród.
Projekt oświetlenia elektrycznego powinien być uzależniony od rozmiarów i kształtu salonu. Zwykle warto zadbać o więcej niż jedno źródło światła – zwłaszcza w przypadku większych pomieszczeń. W przypadku modnych ostatnimi czasy, wysokich sufitów, dobrym wyborem może być zwisający nisko żyrandol – inaczej światło będzie nieco za słabe. W pokojach o niskich sufitach coraz częstszym wyborem jest oświetlenie punktowe.
Oświetlenie i okna do każdego innego pomieszczenia – gabinetu, pokoju dziecięcego, jadalni – należy zaplanować z myślą o jego przeznaczeniu. Zastanówmy się, co będziemy w nim robić, w których miejscach potrzeba więcej światła, a w których jego nadmierna ilość może przeszkadzać – i na tej podstawie wybierzmy najlepsze rozwiązania.
Artykuł sponsorowany. Tekst i zdjęcia udostępniła firma DAKO.