Oświetlenie sypialni można podzielić na dwa segmenty. Oświetlenie użytkowe oraz oświetlenie dekoracyjne. To pierwsze ma za zadanie dawać odpowiednią ilość światła związaną z określonymi czynnościami, które nie są związane ze spaniem. Istotna jest więc tu np. ogólna widoczność przestrzeni, oświetlenie miejscowe do czytania indywidualnie dla każdej osoby, oświetlenie za telewizorem (jeśli jest w sypialni), oświetlenie w szafach, czy garderobie. Oświetlenie dekoracyjne natomiast ma za zadanie stworzyć odpowiedni klimat, udekorować światłem wnętrze.
Użytkowe oświetlenie sypialni
Można je podzielić na dwa rodzaje oświetlenia. Oświetlenie ogólne i oświetlenie miejscowe. Oświetlenie ogólne może być realizowane zarówno przez lampy wiszące na suficie, kinkiety na ścianach jak i lampy stojące. Podobnie jak w pokoju dziennym. Jeśli w sypialni jest szafa na ubrania, to rozmieszczenia lamp oświetlenia ogólnego powinno być takie, by jednocześnie mogło oświetlać wnętrze szafy. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie indywidualnego oświetlenia dla szaf. Oświetlenie miejscowe ulokowane jest po obu stronach łóżka przy wezgłowiu. Poza indywidualnym załączaniem tych lamp przydatna jest będzie też możliwość wyłączania z poziomu łóżka oświetlenia ogólnego.
Przykłady na użytkowe oświetlenie sypialni:
Oświetlenie miejscowe po obu stronach łóżka
Oświetlenie ogólne w sypialni. Przydatne jest tu umieszczenie dodatkowego wyłącznika oświetlenia ogólnego przy łóżku
Oświetlenie ogólne i miejscowe. Lampki oświetlenia miejscowego na elementach giętych umożliwiają takie ukierunkowanie światła, aby nie przeszkadzało drugiej osobie
Dekoracyjne oświetlenie sypialni
W dobie oświetlenia diodowego można uzyskać bardzo dużo różnych i ciekawych efektów. Można więc tworzyć oświetlenie barwne, sterowane z pilota lub z programem zmiany barw. W ten sposób można oświetlać sufit, ściany, wnęki. Profile świetlne mogą być schowane za opuszczonymi sufitami w specjalnie do tego celu pozostawionych wnękach. Schowane źródło światła będzie wtedy oświetlało wybraną powierzchnię. Można też pokusić się o podświetlenie łóżka i stworzyć w ten sposób intymny blask.
Oświetlenie LED w uwagi na swoją długą trwałość można też na stałe zainstalować w meblach, w ścianie lub innych trudniej dostępnych miejscach. Nowością w rozwiązaniach oświetleniowych jest tworzenie półprzeświecalnych kloszy drukowanych w drukarkach 3D. Tworzona w ten sposób lampa może mieć więc indywidualny, spersonalizowany kształt. Jeszcze innym pomysłem jest drukowanie w technologii 3D nieprzeświecalnych ale ażurowych konstrukcji, które podświetlone będą rzucały na ścianę lub sufit dekoracyjny cień. Tak więc coraz nowsze technologie umożliwiają tworzenie naprawdę ciekawego oświetlenia. Liczy się więc pomysł, bo możliwości już są.
Wizualizacje pokoju oraz aranżacja wnętrz zostały zaprezentowane dzięki uprzejmości firmy Philips Lighting Poland.
Tekst: Przemysław Oziemblewski
Dodatkowe przykłady i inspiracje na oświetlenie sypialni znajdziesz na poniższej tablicy.
Obserwuj tablicę Oświetlenie – sypialnia należącą do użytkownika Światło i oświetlenie.