Oświetlenie schodów jest tworzone głównie ze względów bezpieczeństwa. Nie stoi jednak nic na przeszkodzie, aby to oświetlenie pełniło również funkcję dekoracyjną. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z miejscem reprezentacyjnym np. restauracją, hotelem czy też własnym domem.
Oświetlenie schodów można podzielić na 2 rodzaje.
Oświetlenie ogólne
1. Oświetlenie ogólne – najczęściej oprawami instalowanymi na ścianie i oświetlającymi całą przestrzeń. Można też spotkać rozwiązania, w których oprawy oświetleniowe instalowane na pewnej wysokości oświetlają „sufit” i światłem odbitym rozświetlają przestrzeń.
Oświetlenie miejscowe
2. Oświetlenie miejscowe – skupiające się bezpośrednio na oświetleniu stopni schodów. Może być ono realizowane zarówno przez punkty świetlne instalowane w ścianie blisko schodów, jaki i montowanych w samych stopniach.
Oświetlenie stopni schodów. W zależności od mocy zastosowanych źródeł światłą oświetlana jest większa lub mniejsza część klatki schodowej. Nie można jednak dawać zbyt silnych punktowych źródeł światła, gdyż te mogą być przyczyną olśnienia. Dobrym wtedy rozwiązaniem są oprawy oświetleniowe, które ukierunkowują strumień światła w dół, na stopnie schodów, osłaniając bezpośrednie światło w stronę obserwatora.
Oświetlenie wmontowane w stopnie schodów. Jest ono najczęściej stosowane w salach kinowych i teatralnych, gdzie chodzi głównie o zaznaczenie niewielkim światłem zarysu stopni, a światło nie powinno zakłócać uczestnictwa w przedstawieniu, czy pokazie filmu.
Oświetlenie schodów może też by montowane na całej długości krawędzi stopni. Umożliwiają to światłowody oraz taśmy LED. O tego typu rozwiązaniach można przeczytać w artykułach:
Komentarze
atoato
Witam
Myślę, że jeszcze ciekawszym rozwiązaniem byłby by profile firmy kluś- http://www.youtube.com/watch?v=WSDPPqHos8Y
przy zakupie pilota można je rozjaśniać i ściemniać
klusdesign.pl/katalog.php?prod=33[link wskazuje na nieistniejąca stronę – sprawdzone 2019-10-21]