Wysokoprężne lampy rtęciowe
Lampy ML łączą w sobie zalety dwóch technologii: skuteczność świetlną, trwałość wysokoprężnych lamp rtęciowych oraz bardzo dobrą jakość oddawania barw, charakterystyczną dla lamp żarowych. Nie wymagają stosowania statecznika w układzie zasilania, gdyż ogranicznikiem prądu wyładowania jest skrętka żarówkowa umieszczona wewnątrz lampy. Lampy ML są bezpośrednim zamiennikiem tradycyjnych żarówek dużych mocy. Dobre oddawanie kolorów, wysoka niezawodność oraz umiarkowane koszty instalacji i utrzymania powodują, że lampy rtęciowe HPL są powszechnie stosowane do oświetlania wewnętrznego i zewnętrznego obiektów handlowych, przemysłowych oraz terenów użytkowych.
Rodzina lamp rtęciowych Philips obejmuje trzy typy lamp o różnych właściwościach. HPL-N charakteryzują się chłodnym, błękitno białym światłem o racjonalnym współczynniku oddawania barw wykorzystywane do oświetlania ulic, miejsc publicznych i terenów handlowych. Alternatywą do lamp HPL-N są lampy HPL Comfort o większej skuteczności świetlnej o polepszonym współczynniku oddawania barw. HPL Comfort jest idealnym źródłem światła do oświetlania miejsc, gdzie wymagana jest cieplejsza i bardziej komfortowa atmosfera (pasaże handlowe, parki, itp.). HPL-R z wewnętrznym reflektorem pozwalają na kierowanie światła.
Wysokoprężne lampy sodowe SON z technologią PIA
SON to nazwa rodziny wysokiej jakości wysokoprężnych lamp sodowych Philips. Zintegrowana z jarznikiem antena zapłonowa (Technologia PIA) czyni konstrukcję lampy prostszą i mocniejszą co prawie całkowicie eliminuje wczesne awarie lamp. Technologia PIA pozwala również na redukcję czasu ponownego zapłonu z kilku minut do niecałych 30 sekund. Nowy cyrkoniowo-aluminiowy pochłaniacz gazów (getter) jest bardziej skuteczny w usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń z próżni w lampie. W rezultacie strumień świetlny utrzymuje się na niemalże identycznym poziomie przez cały okres użytkowania lampy. Prostota konstrukcji z mniejszą ilością komponentów i tylko siedmioma spoinami (w poprzedniej wersji było 14 spoin) oraz trwalsza konstrukcja powoduje wydłużenie czasu życia lampy i czyni ją bardziej odporną na wibracje i wstrząsy.
Lampy SON i SON-T o skuteczności świetlnej siegającej 120 lm/W nadają się idealnie do oświetlenia terenów mieszkalnych i przemysłowych, dróg i autostrad. Lampy SON (-T) PLUS to źródła światła o wysokiej skuteczności świetlnej do 150 lm/W. Stąd też ich stosowanie pozwala na zmniejszenie ilości zamontowanych lamp i opraw obniżając koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.
W miejscach reprezentacyjnych oraz wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać szczególną atmosferę w oświetleniu zewnętrznym, najlepszy efekt osiągamy dzięki przyjemnemu, złocistobiałemu światłu lamp SON Comfort, które znacznie lepiej oddają barwy oświetlanych przedmiotów.
Lampy SON-H są bezpośrednim zamiennikiem mniej wydajnych lamp rtęciowych, bez potrzeby wymiany całych opraw.
Wysokoprężne lampy metalohalogenkowe
Poprzez dodanie związków metali do mieszaniny gazowej wysokoprężnych lamp rtęciowych można wyraźnie polepszyć wierność oddawania barw oraz uzyskać znacznie większą skuteczność świetlną. Dzięki dużej skuteczności świetlnej, niewielkiemu spadkowi strumienia świetlnego podczas eksploatacji i dobrym właściwościom oddawania barw, lampy metalohalogenkowe HPI znakomicie sprawdzają się w różnorodnych rozwiązaniach oświetleniowych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, np. w oświetleniu obiektów sportowych, pasaży handlowych czy hal przemysłowych.
Lampy Metalohalogenkowe HPI(-T) Plus są zwiastunem nowej generacji lamp metalohalogenkowych współpracujących zarówno z układami rtęciowymi (HPL) oraz sodowymi (SON). Dzięki nim możliwa jest natychmiastowa modernizacja instalacji sodowych SON do instalacji zapewniającej białe światło i lepsze oddawania barw. Stosowanie stateczników do lamp SON pozwala na zwiększenie strumienia świetlnego o 21-34%, redukując koszty ekploatacji.
Skróty w opisie lamp HPI oznaczają:
- BU – lampa powinna pracować w pozycji trzonkiem do góry,
- BUS – lampa posiada wewnętrzny zapłonnik i pracuje trzonkiem do góry,
- BU-P, BUS-P – lampa posiada dodatkowo teflonową powłokę ochronną (może być stosowana w oprawach otwartych) i pracuje trzonkiem do góry.
Kompaktowe lampy metalohalogenowe
Lampy MNH i MHW to kompaktowe metalohalogenowe źródła światła oferowane w barwie ciepłobiałej, idealnie nadające się do kreowania atmosfery otoczenia oraz tworzenia efektów świetlnych we wnętrzach sklepowych oraz w oknach wystawowych, a także do podświetlania tablic posągów i pomników. Duży strumień świetlny oraz bardzo dobre oddawanie kolorów to zalety lamp MHD, które zostały specjalnie zaprojektowane do oświetlania obiektów sportowych, gdzie odbywają się imprezy sportowe najwyższej rangi, np. Igrzyska Olimpijskie, mistrzostwa świata, itp. Lampy MHD mogą być także wykorzystywane do dekoracyjnego oświetlenia strumieniowego np. do iluminacji wysokich obiektów.
Lampy Mastercolour CDM to nowa generacja lamp przewyższająca swymi charakterystykami standardowe, kwarcowe lampy metalohalogenkowe. Dzięki ceramicznemu jarznikowi działają co najmniej o 30% dłużej niż tradycyjne lampy metalohalogenkowe z jarznikiem kwarcowym dając do 25% więcej światła.
Barwa światła lamp Mastercolour pozostaje stabilna i nie zmienia się w kierunku niebieskiej lub zielonej, jak to ma miejsce w przypadku standardowych, kwarcowych lamp metalohalogenkowych. Znakomicie nadają one się do oświetlania miejsc publicznych, wszędzie tam gdzie wymagane jest dobre oddawanie kolorów np. sklepów, pasaży handlowych. Ponadto, Philips wprowadził lampę Mastercolour City, która może zastąpić wysokoprężne lampy sodowe w istniejących oprawach bez konieczności zmiany osprzętu. Dzięki temu żółte światło o słabym oddawaniu kolorów może zostać zamienione przez światło białe o bardzo dobrym współczynniku oddawania kolorów. Zmieni to wygląd otoczenia oraz sprawi, że miejsca te będą wyglądały bardziej naturalnie.
Rozwój różnorodnych źródeł światła sprawia, że obecnie można dowolnie w zależności od potrzeb dobierać źródła światła do różnych celów: oświetlenia wewnętrznego, zewnętrznego, ogólnego, akcentującego. Można kreować atmosferę poprzez dobór barwy światła, sterowanie oświetleniem, itp. W ślad za rozwojem źródeł światła postępuje rozwój nowoczesnych opraw, które dzięki miniaturyzacji coraz lepiej komponują się z wystrojem i projektem wnętrza.
mgr inż. Andrzej Budzyński
czerwiec 2004
Źródła światła cz.1 – Żarowe źródła światła
Źródła światła cz.2 – Lampy wyładowcze – niskoprężne lampy rtęciowe – świetlówki
Źródła światła cz.3 – Wysokoprężne lampy wyładowcze