Zapraszam do zapoznania się z odpowiedziami na często zadawane pytania związane z oświetleniem w SPA. Jakie powinno spełniać funkcje? Gdzie powinno być rozmieszczone? Jakie nowoczesne rozwiązania warto zastosować?
Oświetlenie SPA w pytaniach i odpowiedziach
– Jakie funkcje powinno spełniać prawidłowo zaprojektowane oświetlenie w obiekcie SPA (samodzielnym albo zlokalizowanym na terenie hotelu)?
Oświetlenie niezależnie od obiektu zawsze pełni rolę służebną. Oznacza to, że musi być dostosowane do funkcji pełnionej przez dane pomieszczenie. W obiektach typu SPA są przestrzenie, wnętrza, które mają różne przeznaczenie i należy dla nich osobno dobierać oświetlenie rozważając jego rodzaj, siłę, rozmieszczenie i kierunki padania światła.
– Czym powinien się różnić proces projektowania światła w pokoju hotelowym od przykładowo pokoju relaksu w obiekcie SPA?
Sam proces projektowania nie różni się niczym. Natomiast wynik tego procesy powinien prowadzić do rozwiązań oświetleniowych, które zintegrują się z funkcją pomieszczenia. W tym przypadku do dodatkowych elementów świetlnych, barwnych, które działają relaksująco w obiekcie SPA oraz do systemów sterowania kierującymi zmianami tego oświetlenia.
– Czy w obiekcie SPA generalnie światło powinno być przytłumione, ciepłe i najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z oświetlenia sufitowego na rzecz wielu źródeł światła zlokalizowanych przykładowo na ścianach lub w podłodze?
Proszę na chwilę zastanowić się, co się dzieje, ile człowiek ma energii, kiedy jest lato, słoneczny, bezchmurny dzień, słońce świeci wysoko. W taki dzień, to ludziom od razu chce się żyć. Mamy wtedy ostre światło, wyraźne, głębokie cienie i soczyste kolory. To jest światło dla aktywnych. Inny dzień zimowy, pochmurny, chmury aż po horyzont, światło przytłumione i rozproszone, cienie gdzieś uciekły, a kolory zblakły. Dzień, w którym najlepiej się położyć i poczekać, bo jakoś mniej się chce.
I teraz w obiekcie SPA chcemy stworzyć klimat takiego rozleniwienia jak w pochmurny dzień, ale jednocześnie bardziej radosny, wprawiający w dobry nastrój. Jak to zrobić? Należy wziąć rozleniwienie z pochmurnego dnia i dodać do niego radość z dnia słonecznego. Światłem można to zrobić. Trzeba zasymulować w pomieszczeniu dzień pochmurny np. przez równomierne i łagodne oświetlenie dużej powierzchni sufitu i dodać do niego np. barwne akcenty świetlne rozmieszczone po ścianach, gzymsach, podłodze itd. To tak ogólnie i w dużym uproszczeniu. Na pewno nie można się ograniczać tylko do oświetlenia jedną lampą na suficie, bo tym się nie stworzy odpowiedniego klimatu, ale czy z tego oświetlenia rezygnować na rzecz wielu źródeł rozmieszczonych na ścianach, to już zależy od ogólnej koncepcji wnętrza i stylu, w jakim jest ono zrobione. W wielu sytuacjach to się sprawdzi, ale może też być taka, w której lampa na suficie też będzie potrzebna.
– Jakie nowoczesne rozwiązania (zarówno źródła światła jak i oprawy) można zastosować w obiektach SPA? Czy dobrym rozwiązaniem będzie np. zastosowanie kilkunastu LED-ów, jako oświetlenia ściennego i podświetlenie za ich pomocą wody w basenie i jacuzzi?
LED to doskonały przykład nowoczesnej technologii, która doskonale się sprawdza właśnie w ośrodkach SPA. Wszędzie tam, gdzie jest kładziony bardzo duży nacisk na tworzenie odpowiedniej atmosfery. Diody LED ze względu na wysoką trwałość sprawdzają się w miejscach trudno dostępnych, czyli w oświetleniu basenów, jacuzzi. Mogą dawać różną barwę światła, a nawet w specjalnych układach ją zmieniać. Nie należy też zapominać o oświetleniu np. roślin, gzymsów, podestów, wprowadzaniu świateł w szklane elementy dekoracyjne, podświetlaniu detali architektury wnętrza, czy też tworzeniu dekoracyjnych plam, smug świetlnych. Możliwych wariantów oświetlenia jest nieskończona ilość i tylko od pomysłowości i wyczucia projektanta oraz dobrej współpracy z właścicielem obiektu uzależniony jest końcowy efekt. Techniczne ograniczenia są na drugim miejscu. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że oświetlenie diodowe obecnie nie jest jeszcze wstanie zastąpić większości tradycyjnych źródeł światła, a właściwe oświetlenie jest kompilacją zastosowania różnych technologii.
O oświetleniu w SPA, łącznie z moją wypowiedzią na ten temat, można przeczytać w dodatku specjalnym PULS SPA, w magazynie Hotel Profit Nr 7-8 (47-48) Lipiec-Sierpień 2009.
Zobacz również:
Przemysław Oziemblewski
sierpień 2009